Поява нових політичних сил може поміняти порядок денний і вплинути на рейтинги парламентських партій, – Балабан

Попри те, що в парламент пройшли молоді люди, у керівництва країни залишаються радянські стереотипи. Центральна влада має зрозуміти, що не можна сприймати місцеве самоврядування як конкурента чи опонента. Держава буде сильною тоді, коли буде сильне місцеве самоврядування. Це основа успішних країн. Всі роки Незалежності місцеве самоврядування ставили в положення, коли воно змушене просити гроші з Києва.  Це неправильна історія. Поява політичної партії місцевого самоврядування «Пропозиція» – це реакція на неадекватні дії центральної влади. Про це повідомив політолог Ростислав Балабан.

«У них цікаве позиціонування «ми рівні, хоча різні». Вони не позиціонують себе ні як ліві чи праві, ні як центристи чи лібертаріанці, вони кажуть наша концепція, що ми за місцеве самоврядування. І це дійсно потрібно, бо ми 30 років відкладали цю тему на потім. Місцеве самоврядування завжди ставили в таке положення, щоб вони просили в Києва гроші – це неправильна історія. Місцеве самоврядування, з точки зору виконання своїх компетенцій, має бути самодостатнім, а центральна влада виконувати свої компетенції», – розповів Ростислав Балабан в ефірі «112 Україна».

Slider image

На його думку,  партія була створена як реакція на неадекватні дії центральної влади, зокрема і тиск через силові органи.

«В містах ідуть обшуки в комунальних підприємствах, в меріях – це старі методики тиснути на міського голову. Хоча центральна влада має розуміти, що держава сильна тоді, коли сильне місцеве самоврядування. Не треба сприймати місцеве самоврядування як конкуренцію центральній владі, це абсолютно неправильно, але у нас досі попри те, що прийшли молоді люди в парламент радянський стереотип», – говорить політолог.

Він підкреслив, що зараз центр намагається законодавчо обмежити можливість регіональним лідерам переобратися.

«Зараз іде ще одна погана історія, за кілька місяців перед виборами розглядається закон про виборче законодавство, і там можуть юридичними моментами спробувати обмежити можливість переобратися регіональним лідерам. Це теж неправильно, коли будуть лідери на місцях призначатися в київських офісах, особливо якщо ці люди  ще й проживають в Києві. Це катастрофічно неправильно», – каже експерт.

На думку експерта, у місцевого самоврядування проблеми однакові по всій країні.

«Є загальні проблеми,  що гроші спочатку збираються в Київ, а потім вони просять на якісь проекти. Функції місцевого самоврядування мають забезпечуватись власними коштами. Це було б і правильно, з точки зору інвестицій. Зараз коли десь в регіонах з’являється крупний платник податків його забирають у спецокруг, щоб гроші йшли в Київ, якби кошти залишались на місцях і йшли в сільради, міськради вони були б зацікавлені оберігати інвесторів. Тобто треба збалансувати систем», – говорить політолог.

Він підкреслив, що сильне місцеве самоврядування може стати об’єднавчим фактором для країни.   

«Питання єдності – це складне питання для нашої держави. Ми втратили Україну в 1917 році саме через відсутність єдності національних сил, при тому, що партія більшовиків не мала великої підтримки, але вони захопили Україну. Заявка нової політичної сили  на те, що вони не обирають одного лідера, а є низка політлідерів і всі вони рівні, якраз спрямована на об’єднання», – говорить експерт.

За його словами, лідери місцевого самоврядування  мають конструктивну позицію і все, що вони хочуть – отримати законне право працювати в межах своїх компетенцій без тиску.

«Вони постійно наголошують, що ми не вступаємо в бій, ми не якась радикальна опозиція. Не чіпайте нас і Зеленському треба визначитись як вибудовувати комунікацію, бо зайва боротьба буде відтягувати ресурс і сили, а те, що потрібно на місцях, не буде вирішуватися.  Не треба позиціонуватися центральній владі, що ми опоненти, але побачимо який він обере шлях», – говорить Ростислав Балабан.

Політолог підкреслив, що поява нового політичного гравця може суттєво поміняти розстановку політичних сил.

«Ще кілька місяців назад рейтинги були більш-менш стабільні. Я тоді говорив, бо немає порядку денного, моніторять тільки ті партії, які в парламенті. Сьогодні з появою нових політичних сил і партії «Пропозиція» і вони  можуть мати успішну історію», – каже політолог.

Підписуйтеся на наш Телеграм-канал, щоб першими дізнаватися про актуальні новини, гострі суспільно-політичні проблеми і точки зору фахівців щодо їхнього вирішення.

Підписуйтесь на наш telegram-канал та дізнавайтесь першими про світлий і темний бік української політики: t.me/experts

Категорії

Долучайтеся

Пишіть нам

Якщо ви бажаєте подати матеріал для сайту, додайте посилання на готовий матеріал, вкажіть ваші повні ПІБ та посаду.

Пишіть нам