«Пропозиція» могла з’явитись в Україні ще 20 років тому, – Гайдай

 «Пропозиція»  зіграє  повною мірою вже після виборів до органів місцевої влади. Якщо партія успішно пройде випробування виборами восени – це заявка на наступні вибори в Раду. Як альтернатива нинішній владі. Засновники партії зважилися піти  складним шляхом, створюючи не просто загальнонаціональну партію, а й новий термін в українському політичному лексиконі. Про це повідомив політтехнолог Сергій Гайдай. 

«Але мені подобається сміливість засновників партії. Вони відважилися зробити те, чого більшість на політичному ринку України уникають і бояться – використовувати політичну новомову. Так, це нелегкий шлях. І кожен буде розповідати, що ви придумали відстій. Це не злетить, і це не вставляє, і не заходить», – написав Сергій Гайдай на своїй сторінці у Facebook.

Slider image

Сергій Гайдай

На думку політтехнолога, всі інші хочуть робити простенько і гарненько, виходячи зі своїх особистих уявлень про те, хто такий український виборець.

«У розумінні таких «експертів», український виборець – це примітивна і тупувата тварина, якій не можна пропонувати більш складні конструкції і схеми, ніж «Наш дім – Мухосранськ», «Рідний край» або «Єдність громад», – каже політтехнолог.

Він підкреслив, у кожного мера-засновника «Пропозиції» є власна партія з подібною банальною назвою на кшталт «Партії мого міста». Крім того, міським керівникам не потрібна загальнонаціональна партія, щоб виграти місцеві вибори в своєму місті.

«Але при цьому вони зважилися і пішли складним шляхом, створюючи загальнонаціональну партію, яка повною мірою вже після виборів до органів місцевої влади, як альтернатива нинішній владі», – говорить Сергій Гайдай.

За словами експерта, у непоінформованої публіки термін «пропозиція» викликає пряму асоціацію з українським словом «пропозиція», яке російською звучить як «предложение».

«Ми що, торгуватися на базар прийшли? – обурюються вони. Ви робите мені вигідну пропозицію на знижку в магазині? Для таких людей поясню, що існує поняття «омонім» – однакові за звучанням і написанням, але зовсім різні за змістом слова. І фундатори партії не побоялися взяти на озброєння термін «пропозиція», який поки що не став широко вживаним», – каже Сергій Гайдай.

Він пояснює, що пропозиція це новий термін за аналогією з опозицією. Але якщо на латині «опо» – означає «проти», то «про» – означає «за». Тобто позиція «за».

«Якщо копнути ще глибше, то з давньо-грецької «pro» – вперед або бути попереду, за аналогією з термінами «прогрес», «прогноз», «процес» (рух вперед). Пропозиція – це люди, чия позиція спрямована вперед. В майбутнє. Ще одне відоме значення – вживання префікса PRO, яким маркується професійне обладнання підвищеної надійності. Люди з професійною позицією. Надійні люди. І у варіанті скорочень теж не погано. У нас є ЗЕ, ЄС, ОПЗЖ, тепер буде і ПРО», – говорить політтехнологі.

Сергій Гайдай розповів передісторію появи терміну «пропозиція» в політичному лексиконі України.

«Ця історія сталася на початку 2000-х. Тоді у вузькому колі політичних експертів обговорювалося, що між двома загальноприйнятими термінами «влада» і «опозиція» не вистачає третьої позиції. У вічному протистоянні влади або провладних людей, що підтримують владу – і «опозиціонерів», людей, які завжди виступають і борються проти влади, – забули тих, хто представляє конструктивну і творчу частину суспільства, люди які не є владою, але й не готові зруйнувати все дощенту, щоб цю владу отримати. Тоді експерти прийшли до думки, що якщо створювати новий термін за загальноприйнятими правилами, то він і повинен писатися і вимовлятися як – «пропозиція», – розповідає Сергій Гайдай.

На його думку, в Україні мають з’явитися пропозіційні партії і пропозіційні політики.

«Перший раз використовувати цей термін, позначаючи свою політичну позицію, пропонували Кінаху в 2003-му. Тоді, якщо пам’ятаєте, тривала непримиренна боротьба між провладним Януковичем і опозиційним Ющенком. Але Анатолій Кирилович тоді ідею не сприйняв. І ось через 20 років в країні з’явилася перша пропозційна партія», – каже політтехнолог.

Підписуйтеся на наш Телеграм-канал, щоб першими дізнаватися про актуальні новини, гострі суспільно-політичні проблеми і точки зору фахівців щодо їхнього вирішення.

Підписуйтесь на наш telegram-канал та дізнавайтесь першими про світлий і темний бік української політики: t.me/experts

Категорії

Долучайтеся

Пишіть нам

Якщо ви бажаєте подати матеріал для сайту, додайте посилання на готовий матеріал, вкажіть ваші повні ПІБ та посаду.

Пишіть нам