Рейтерович: “Плівки” у справі Шеремета покликані дискредитувати Лукашенка

Оприлюднення «плівок» у справі щодо вбивства журналіста Павла Шеремета є спробою тиску на самопроголошеного президента Республіки Білорусь Алєксандра Лукашенка. Росія намагається змусити його віддати владу іншій особі, а спецслужби країн Заходу – дискредитувати білоруського лідера в очах світової спільноти. Про це  розповів політолог Ігор Рейтерович, пише  UA.News.

Slider image

На думку експерта, в цій історії головним питанням є те, хто саме записав ці «плівки».

«З одного боку, тиснути можуть росіяни, які заганяють його (Лукашенка – ред.) у глухий кут. Таким чином вони скоріше б’ють по ньому, ніж впливають на справу Шеремета, яка порушена в Україні. Крім того, це оприлюднення може бути ознакою і внутрішньої боротьби, враховуючи той факт, що Лукашенко, з одного боку, хоче зберегти владу, а з іншого – росіяни усіляко штовхають його до «транзиту» – передачі влади більш контрольованій людині. Тож не виключено, що саме з цим можуть бути пов’язані якісь внутрішні витоки інформації», – каже Рейтерович.

З іншого боку, політолог не виключив, що до оприлюднення такої інформації можуть бути причетні спецслужби країн Заходу, які намагаються дискредитувати Лукашенка.

Політолог також вважає, що оприлюднення цих «плівок» до певної міри «суттєво б’є і по внутрішніх справах України», адже українські правоохоронці не можуть не враховувати оприлюднені факти і змушені почати нове кримінальне провадження.

«Це додаткова справа для українських правоохоронців. Слідчі заявили, що знали про це раніше і розглядають подібну версію убивства Шеремета. З іншого боку, має бути реакція і вищого керівництва держави, як до цього ставитися, враховуючи специфіку відносин України з Білоруссю. Принаймні якась формальна й офіційна. Адже тепер украй важливо які у нас взагалі відносини з цією країною і як ми будемо на це реагувати. В кожному разі, це в першу чергу питання Білорусі, позиціонування цієї країни і Лукашенка на міжнародній арені, а вже потім наше внутрішньоукраїнське питання. Інформації дуже мало. Оприлюднені записи слід розглядати, як версію, але Київ зараз елементарно не зможе отримати доступ до фігурантів цих плівок, аби просто опитати їх і вирішити, автентичні ці розмови чи ні. Білорусь просто не буде йти на контакт і нічого в цьому напрямку не відбуватиметься», – зазначає експерт.

Ігор Рейтерович назвав цілком очікуваною заяву МВС України про те, що оприлюднення «плівок» автоматично не знімає обвинувачення з Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко та Яни Дугарь, яких підозрюють у вбивстві Павла Шеремета. На його думку, українські силовики не можуть визнати пріоритетною версію про вбивство журналіста білоруськими силовиками, оскільки «тоді некоректно почне виглядати версія із затриманням цих трьох військових і волонтерів».

«Важко уявити, що Антоненко, Кузьменко і Дугарь могли бути якимись агентами чи виконавцями КДБ Білорусі або російських спецслужб. Тому МВС зайняло глуху позицію, що «плівки» – це окрема справа, а в нас є ця вже порушена справа і ми будемо якось доводити її до кінця. Вони не можуть зараз розписатися у своїй непрофесійності, в тому, що заарештували не тих людей, і зробити цю справу безперспективною в суді. Слідчим потрібне рішення суду і вони будуть робити усе, щоб це рішення було. Яким саме воно буде – другорядне питання. Водночас, вони не можуть включити у нинішню справу білоруський фактор, саме тому зайняли таку позицію – замовники перебувають у Білорусі, а виконавці начебто в Україні. І це дві окремі справи, які треба розглядати», – підкреслив він.

Підписуйтесь на наш telegram-канал та дізнавайтесь першими про світлий і темний бік української політики: t.me/experts

Категорії

Долучайтеся

Пишіть нам

Якщо ви бажаєте подати матеріал для сайту, додайте посилання на готовий матеріал, вкажіть ваші повні ПІБ та посаду.

Пишіть нам